iPhone przegrzewa się, krótko działa lub nie chce się ładować? Poznaj przyczyny!

Każda/y z nas ma swój rytm dnia. Przygotowanie się do pracy, ugotowanie obiadu czy obejrzenie filmu wieczorem. Rutyna. Do tych i podobnych czynności możemy zaliczyć również ładowanie smartfonu, podstawowego narzędzia współczesnej komunikacji i pracy.

Czy podłączasz do ładowarki codziennie czy raz na dwa dni, przyzwyczaiłaś/eś się do tego kiedy trzeba to zrobić. Z czasem jednak zauważasz, że robisz to coraz częściej. Twój iPhone działa coraz krócej, ładuje się do określonego poziomu lub przegrzewa się. Oznacza to tylko jedno – problemy z baterią lub układem ładowania.

Problemy z baterią iPhone

Czym jest bateria w iPhone?

Żeby zrozumieć przyczyny problemów z działaniem baterii iPhone’a, powiedzmy na początek czym one tak dokładnie są.

Apple, podobnie jak wielu innych producentów mobilnej elektroniki, stosuje w iPhone’ach akumulatory litowo-jonowe. Ze względu na swoje właściwości est to obecnie najpopularniejszy typ ogniw. Baterie litowo-jonowe ładują się szybciej, są trwalsze i mają większą gęstość, co przekłada się na ich pojemność czyli możliwy czas działania na jednym ładowaniu.

Nie tylko w iPhone’ach Apple używa tego typu akumulatorów. Są one stosowane we wszystkich pozostałych kategoriach mobilnych urządzeń Apple – iPad, MacBook i Apple Watch.

Akumulatory litowo-jonowe są trwałe, nie oznacza to jednak, że niezniszczalne. Z biegiem czasu starzeją się. Jest to naturalny proces, który objawia się zmniejszeniem ich pojemności, a więc skróceniem czasu działania na jednym ładowaniu.

Sprawność baterii litowo-jonowych mierzy się w cyklach ładowania.

Czym jest cykl ładowania baterii?

Cykl ładowania baterii oznacza pełne rozładowanie baterii ze 100% do 0%. Nie oznacza to jednak, że każde ładowanie jest jednym cyklem.

Działa to w następujący sposób: w ciągu dnia wykorzystane zostało 80% baterii. W nocy została naładowana do 100%. Jeśli następnego dnia stan baterii spadł o 20 %, wykorzystano w sumie 100%, a dwa dni będą sumować się do jednego cyklu ładowania.

Baterie w iPhone’ach zachowują pełną sprawność przez około 300 cykli ładowania. Zależnie więc od sposobu użytkowania smartfonu, może ona stracić pełną sprawność np. po około roku lub dwóch czy trzech latach.

Jakie są objawy problemów z baterią w iPhone?

Jeśli Twój iPhone:

– krótko działa na jednym ładowaniu;

– mocno się nagrzewa;

– wyłącza się na mrozie;

– wskazuje błędny poziom naładowania;

– bateria jest napuchnięta i wypycha ekran do góry, to…

… znak, że konieczna jest wymiana baterii w iPhone – https://applefix.pl/wymiana-baterii-iphone/.

Jakie są przyczyny zepsucia się baterii w iPhone?

Kiedy Twój iPhone ma problemy z ładowaniem, może to oznaczać postępujący proces starzenia się baterii. To, w jakim stanie znajduje się bateria w Twoim iPhone możesz sprawdzić w menu telefonu.

W tym celu wejdź w Ustawienia > Bateria > Kondycja baterii:

Jeśli maksymalna pojemność wynosi mniej niż 60%, oznacza to konieczność wymiany baterii.

Uwaga! W przypadku nieoryginalnych baterii może pojawić się taki komunikat:

Powodem awarii baterii może być również wystawienie smartfonu jej na ekstremalne temperatury. W upalny dzień, np. na plaży, lepiej nie narażać iPhone’a na leżenie w pełnym słońcu. Zimą z kolei, jeśli nosisz telefon w kieszeni kurtki, lepiej chowaj go do wewnętrznej kieszeni.

Problemy z układem ładowania iPhone

Nie zawsze przyczyną kłopotów z telefonem musi być sama bateria. Także układ ładowania U2 może być „winowajcą”.

Jakie są objawy problemów z układem ładowania iPhone?

Jeśli Twój iPhone:

– podłączony nie ładuje się;

– nie włącza się;

– robi się gorący z prawej strony;

– nie reaguje na podpięcie do komputera lub przerywa połączenie;

–  ładowarka została rozpoznana, ale pojawia się komunikat Akcesorium nie jest wpierane (czasami zdarza się to nawet przy użyciu ładowarki lub przewodu, który działał wcześniej);

– kończy się ładować przed osiągnięciem 100%, to…

… może oznaczać, że potrzebna jest wymiana układu ładowania U2 iPhone.

Jakie są przyczyny awarii układu ładowania iPhone’a?

Ze względu na to, że gniazdo ładowania jest zewnętrznym elementem urządzenia, jest mocno narażone na zanieczyszczenia lub uszkodzenia mechaniczne. Kurz, pył lub wyszczerbienie gniazda ładowania może uniemożliwić lub mocno utrudnić ładowanie iPhone’a.

Także korzystanie z nieoryginalnych akcesoriów Apple może poważnie uszkodzić układ ładowania iPhone’a.

Złącze Lightning wyposażone jest w szereg rozwiązań zapewniających bezpieczne ładowanie iPhone’a. Dla przykładu, chip NX20P3 jest zaawansowanym układem scalonym chroniącym ładowany iPhone przed skutkami nagłych skoków napięcia i odwrotnej polaryzacji.

Technologia złącz Lightning jest wykorzystywana tylko przez Apple i udostępniana tylko niektórym partnerom firmy. Ze względu na to powinno się korzystać z ładowarek i stacji dokujących Apple lub z certyfikatem Made for iPhone (Mfi).

Akumulator litowo-jonowy zaszyty we wnętrzu iPhone’a to komponent nie mniej ważny niż np. ekran. Bez sprawnej baterii nie może być mowy o komfortowym korzystaniu z telefonu. Warto więc dbać o ten delikatny element, by jak najpóźniej zostać klientem serwisu Apple.