Przedłużona gwarancja Apple czyli jak działa AppleCare

Każdy sprzęt elektroniczny, mimo zachowania najwyższej jakości przez producenta w procesie produkcji oraz dbałości klienta w trakcie jego użytkowania, czasem ulega mniej lub bardziej poważnym awariom. Nie inaczej jest ze sprzętem Apple.

Apple to firma znana nie tylko z dbałości o jakość swoich sprzętów elektronicznych i oprogramowania, ale również o politykę względem swoich klientów. Właśnie dlatego gigant z Cupertino oferuje dodatkową gwarancję – AppleCare.

Na czym polega AppleCare?

Zgodnie z prawem obowiązującym na terenie całej Unii Europejskiej, konsument dokonujący zakupu sprzętu elektronicznego objęty jest dwuletnią gwarancją sprzedawcy. Oznacza to, że w przypadku awarii urządzenia sprzedawca zobowiązany jest je nieodpłatnie naprawić.

AppleCare to dodatkowa usługa gwarancyjna, którą firma Apple świadczy równolegle do przepisów Unii Europejskiej. Oznacza to, że w przypadku usterki urządzenia Apple klient może je zanieść do autoryzowanego serwisu producenta. Naprawa wówczas będzie dla klienta bezpłatna.

Gwarancja ta obejmuje wszystkie kategorie sprzętu Apple – iPhone, iPad, iPod, MacBook, iMac, Apple Watch i Apple TV.

Czas trwania AppleCare wynosi rok od daty zakupu urządzenia.

Jak zarejestrować się w AppleCare?

Automatyczna rejestracja AppleCare

Dokonując zakupu urządzenia firmy Apple w sklepie Apple Store lub u jednego z autoryzowanych partnerów Apple, klient nie musi robić nic. Jego urządzenie jest rejestrowane automatycznie.

Dodatkowo, w ciągu 30 dni od daty zakupu, klient otrzymuje także potwierdzenie zarejestrowania usługi serwisowej AppleCare.

Ręczna rejestracja AppleCare

Inaczej wygląda sytuacja w przypadku klientów, którzy zakupili sprzęt Apple nie w Apple Store czy u jednego z oficjalnych dystrybutorów Apple.

Klienci ci nie są jednak pozbawieni możliwości skorzystania z AppleCare. Muszą jednak sprawdzić czy ich urządzenie można zarejestrować, a jeśli tak, to dokonać rejestracji samodzielnie. Można to zrobić poprzez stronę internetową lub telefonicznie.

Co ważne, nie trzeba być pierwszym właścicielem, by móc skorzystać z AppleCare. Prawa do tej usługi mogą być bowiem przenoszone.

Jak działa AppleCare?

Dzięki AppleCare można, nieodpłatnie przez rok od zakupu, zlecać naprawy uszkodzonego sprzętu.

Wykonanie naprawy można zlecić osobiście przynosząc sprzęt do autoryzowanego serwisu jak i korzystając z opcji naprawy wysyłkowej.

AppleCare to także program dostępny globalnie. Oznacza to, że właściciel sprzętu Apple może zlecić jego naprawę w każdym kraju na świecie, w którym dostępna jest taka usługa.

Należy jednak pamiętać, że zakres świadczonych usług może się różnić w zależności od kraju.

Jak przedłużyć AppleCare?

Każdy nabywca urządzenia Apple ma domyślnie włączoną tę usługę przez rok od daty zakupu. Nie oznacza to jednak, że nie można z napraw gwarancyjnych Apple korzystać dłużej. Gwarancję można przedłużyć albo bezpośrednio na oficjalnej stronie Apple lub u jednego z autoryzowanych partnerów producenta.

Ile kosztuje przedłużenie AppleCare?

Możliwe jest bowiem jej odpłatne przedłużenie. Koszt takiego przedłużenia jest różny w zależności od kategorii (czy to smartfon, tablet czy laptop) oraz modelu urządzenia.

Na jak długo można przedłużyć AppleCare?

Zdecydowanie prościej jest w przypadku długości przedłużonej gwarancji. Obowiązuje ona bowiem trzy lata na komputery iMac i laptopy MacBook oraz dwa lata na pozostałe kategorie sprzętu czyli na iPhone, iPad, iPod, Apple Watch i Apple TV.

Czy są inne sposoby naprawy sprzętu Apple?

Jeśli nie zdecydujesz się na opłatę z góry za możliwość ewentualnej naprawy, dobrym rozwiązaniem może być pogwarancyjny serwis Apple. Skorzystanie z usług takiego serwisu nie wymaga opłacania z góry usługi , a jedynie opłatę za samą naprawę.

To już wszystkie możliwe sposoby naprawy uszkodzonego urządzenia Apple. Zarówno AppleCare, jak i naprawy w serwisach pogwarancyjnych mają swoje wady i zalety. Najlepiej jednak by było, gdyby żaden sposób naprawy nie był nigdy potrzebny.