Przykładanie palca czyli historia Touch ID w iPhone

Jaka jest najbardziej rozpoznawalna część iPhone’a? Miejsce pierwsze bez wątpienia należy do logo nadgryzionego jabłka na obudowie. Niemniej jednak, równie mocno rozpoznawalnym zewnętrznym elementem jabłkowych smartfonów jest kultowy, okrągły przycisk Home. Klawisz ten jednak nie zawsze posiadał zaszyty w sobie czytnik linii papilarnych czyli Touch ID. Sprawdźmy więc czym jest technologia ukryta za nazwą Touch ID i prześledźmy jego historię.

Czym jest Touch ID iPhone?

Touch ID to opracowana przez Apple technologia zabezpieczenia biometrycznego polegająca na przyłożeniu do niego zdefiniowanych odcisków palców. Jej zaletą jest brak konieczności pamiętania haseł, kodów PIN czy wzorów rysowanych palcem na ekranie.

Touch ID jest obecne w wielu modelach iPhone’ów. Ponadto można z niego korzystać w niektórych modelach iPadów i MacBooków.

Poza podstawową funkcją odblokowywania urządzenia, Touch ID pozwala także na uwierzytelnianie zakupów robionych w iTunes, App Store i Apple Books oraz płacenia telefonem za pośrednictwem Apple Pay.

Celem zapewnienia ochrony danych użytkownika, jego odcisk palca nie jest przechowywany w żadnej zewnętrznej bazie danych. Uniemożliwia to tym samym ryzyko wykradnięcia tysięcy odcisków palców użytkowników sprzętu Apple.

Odciski palców są bowiem przechowywane lokalnie, wewnątrz samego urządzenia, na chipie.

Używany do jego produkcji kryształ szafirowy jest materiałem o bardzo niskiej podatności na uszkodzenia mechaniczne. Dzięki temu jest odporny na zadrapania, które uniemożliwiłyby jego używanie.

Nie wszystkie iPhone’y posiadają jednak fizyczny przycisk Home/Touch ID. Modele iPhone 7 i 8 są wyposażone w klawisz wirtualny, który przy użyciu sensora haptycznego imituje kliknięcie.

Historia Touch ID iPhone

Czytnik linii papilarnych iPhone Touch ID został zaprezentowany przez Apple w 2013 roku wraz z premierą iPhone’a 5S. Zaszyty został w klawiszu Home, który był wówczas przyciskiem fizycznym.

Wraz z dodaniem do klawisza Home nowej funkcji, nie zmieniono jednak jego położenia. Dalej znajdował się on pod ekranem iPhone’a. Ten typ czytnika obecny był także w kolejnych generacjach smartfonów Apple: iPhone 6 i 6 Plus, 6S i 6S Plus oraz SE.

Zmiany przyszły wraz z premierą iPhone’a 7 w 2016 roku. Fizyczny klawisz zastąpiony został wówczas  klawiszem wirtualnym. Wirtualny przycisk Home/Touch ID po raz ostatni został dodany w 8. generacji jabłkofonów – iPhone 8 i 8 Plus.

Do końca swojej obecności w smartfonach Apple, Touch ID był montowany w przycisku Home znajdującym się pod ekranem.

Wraz z premierą iPhone X w 2017 roku Apple pożegnał Touch ID na rzecz Face ID czyli odblokowywania smartfonu poprzez rozpoznawanie twarzy użytkownika.

Naprawa Touch ID iPhone

Zaawansowany system zabezpieczenia biometrycznego jakim jest Touch ID to nie tylko bezpieczeństwo danych użytkownika, ale również poważny ból głowy dla techników go naprawiających.

Tak jak wspomnieliśmy wyżej, kryształ szafirowy, z którego wykonany jest Touch ID to bardzo trwały materiał. Trwały nie oznacza jednak, że niezniszczalny.

Naprawa Touch ID nie jest tak trudna w przypadku starszych modeli iPhone’ów, od 5S do 6S i 6S Plus. W przypadku tych modeli możliwa jest wymiana całego klawisza Home i jego ponowna kalibracja polegająca na ponownym zapamiętaniu odcisków palców użytkownika.

Zdecydowanie trudniej jest naprawić ID iPhone touch w modelach iPhone 7 Plus oraz, 7, 8 i 8 Plus. Wynika to ze specyfiki wirtualnego klawisza. Jest on bowiem unikalnie przypisany do płyty głównej, co oznacza że jego prosta wymiana przywrócić może jedynie funkcje klawisza Home, nie zaś odblokowywania iPhone’a odciskiem palca.

Nie oznacza to jednak, że nie ma możliwości przywrócenia pełnej funkcjonalności iPhone’a wyposażonego w wirtualny klawisz Home/Touch ID. Można to zrobić poprzez programowanie nowego wirtualnego klawisza lub użycie specjalnej protezy.

Touch ID to niezwykle złożona technologia, która zrewolucjonizowała system zabezpieczeń urządzeń elektronicznych. W ślad za Apple poszły kolejne firmy, a czytniki linii papilarnych z czasem stały się standardem.

Z biegiem lat różni producenci umiejscawiali je w różnych miejscach smartfonów – tak jak Apple pod ekranem, z tyłu jak Xiaomi lub z boku, jak Sony. Współcześnie coraz częściej ich miejsce znajduje się w ekranie.

Sam Apple nigdy jednak nie zdecydował się na zmianę umiejscowienia Touch ID. Nigdy pewnie nie ujrzymy już też iPhone’a z Touch ID zaszytym w ekranie. Touch ID, tak samo jak kultowy okrągły przycisk Home, wraz z premierą iPhone X z technologią Face ID przeszły (a w zasadzie przejdą) do historii.